We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Rack Shelf
SKU
APWAR8122BLK
by APC
$185.74 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- 1U
Category: Servers & Workstations
Fixed shelf to enable the mounting of tower units, monitors, and other equipment into the rack environment.
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AR8122BLK |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Name | Fixed |
| Product Type | Rack Shelf |
| Product Color | Black |
| Maximum Weight Capacity | 250 lb |
| Height | 1.8" |
| Width | 18.5" |
| Depth | 26" |
| Weight (Approximate) | 18 lb |
| Rack Height | 1U |
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Limited Warranty | 2 Year |
| UPC | 731304107842 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 20.5000 |
| MPN | AR8122BLK |
| Brand | APC |

Log In