We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APG Cash Drawer RJ-12/RJ-45 Data Transfer Cable: CD-101A, 5 ft RJ-12/RJ-45 Data Transfer Cable for Cash Drawer, Printer, First End: 1 x RJ-12 Male, Second End: 1 x RJ-45 Male Network
SKU
INGMXN7079
by APG
$27.84 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- apg manufactures and other point-of-sale equipment. apg has built a reputation as the supplier of choice for retail, grocery, convenience, hospitality, and quick-serve environments throughout the world..
- PRODUCT DETAILS: The Interface cable measures 5 ft. long and is compatible with both Epson and Star printers. Used as an efficient replacement for CD-005A and CD-014A cables.
- HIGH-QUALITY MATERIAL: The Interface Cable utilizes a copper conductor for better connectivity, performance, and reliability..
- CABLE DESCRIPTION: The Interface Cable has an 8-pin RJ45 male plug at one end for connecting to the and a 6-pin RJ12 female plug for connecting to the receipt printer or terminal. Connect to an apg with a MultiPRO 320 or 520 interface..
- INTERFACE: The apg CD-101A is a safe and reliable way to connect your apg to your receipt printer. .
Category: Data & Communication Cables
The apg CD-101A printer cable is suitable for connecting an apg with a MultiPRO 320 or 520 interface to a 24V receipt printer or point-of-sale terminal for creating an integrated point-of-sale system (cash drawer, printer, and terminal sold separately). The cable has an 8P8C (RJ45) modular plug at one end for connecting to the and a 6P6C (RJ12) modular plug at the other end for connecting to the printer or terminal. It measures 5' long. This printer cable is suitable for use with a variety of receipt printers and point-of-sale terminals. apg manufactures and other point-of-sale equipment. The company, founded in 1978, is headquartered in Minneapolis, MN.
| Brand Name | apg |
|---|---|
| Cable Length | 5 ft |
| Cable Type | RJ-12/RJ-45 |
| Compatibility | MultiPRO 320 or 520 |
| Conductor | Copper |
| Connector on First End Details | 1 x 6-pin RJ-12 Phone - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 8-pin RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on First End | RJ-12 Phone - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Country of Origin | China |
| Device Supported | Cash Drawer |
| Device Supported | POS Terminal |
| Device Supported | Printer |
| Manufacturer Part Number | CD-101A |
| Manufacturer | APG |
| Product Name | RJ-12/RJ-45 Data Transfer Cable |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Weight (Approximate) | 0.10 lb |
| Brand | APG |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| UPC | 851398005005 |
| MPN | CD-101A |

Log In