We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Apollo Valves APPR30012 PEX-B Pipe Tubing, 1/2 in, Red, 300 ft L
Delivered in 2-4 business days
- Tough and flexible
- Copper tube size dimensions (CTS)
- Less expensive than other plumbing materials
- For use in hot and cold potable water distribution systems as well as hydronic radiant heating systems
Apollo PEX tubing is cross-linked, high density polyethylene. The silane method, also called the "moisture cure" method, results in PEX-B, where the cross-linking is performed in a secondary post-extrusion process, producing cross-links between a cross-linking agent. The process is accelerated with heat and moisture. The cross-linked bonds are formed through silanol condensation between two grafted vinyltrimethoxysilane (VTMS) units, connecting the polyethylene chains with C-C-Si-O-SiC-C bridges. PEX tubing is for use in hot and cold potable water distribution systems. PEX tubing can also be used in "continuously recirculating" plumbing systems up to 140 deg F while maintaining chlorine resistance. The tubing may be installed in concrete, gypsum based lightweight concrete, sand, asphalt, in or under wood flooring or behind wallboard or plaster.
| Color | Red |
|---|---|
| Length | 300 in |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Operating Temperature | 180 deg F |
| Outside Diameter | 5/8 in |
| Pressure Rating | 100 psi |
| Type | Cross-Linked |
| UPC | 670750706455 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 22.1100 |
| MPN | APPR30012 |
| Brand | Apollo Valves |

Log In