We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Arrange Disc Shroud Base, 26.82" x 26.82" x 1.42", Silver, Steel
SKU
HONCTMDSPR8
by HON
$78.96 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Creates a clean, contemporary aesthetic.
- For use with Arrange X-Leg base.
- This disc shroud covers an arrange X-base to create aesthetics.
Category: Office Tables
This disc shroud covers a HON Arrange X-base to create a clean, crisp aesthetic. Round Disc Shroud BaseFor table bases paired with 36" tabletops. Color: Silver; Overall Width: 26.82"; Overall Depth: 26.82"; Overall Height: 1.42".
| Color(s) | Silver |
|---|---|
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards and ISTA Performance Standards |
| Disclaimer Statement | Shroud cover and base sold and shipped separately—ORDER BOTH |
| For Use With | HON® Arrange™ 36" Round Tabletops, Arrange™ X-Bases, Arrange™ Round Disc Shroud Covers |
| Global Product Type | Tabletop Components |
| Material(s) | Steel |
| Overall Depth | 26.82" |
| Overall Height | 1.42" |
| Overall Width | 26.82" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Special Features | Round Disc Shroud Base—For table bases paired with 36" tabletops. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 12.0000 |
| UPC | 190614957088 |
| MPN | CTMDSPR8 |

Log In