We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boshart PE-PFV15 Foot Valve, 1-1/2 in Connection, 150 psi Pressure, PVC Body
$24.95 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For cold water applications
Category: Sump Pump Check Valves
Boshart Foot Valve, 1-1/2 in Connection, 150 psi, Seal Type: Gasket, Body Material: PVC, Spring Material: Stainless Steel, Softgoods Material: Acetal/Polypropylene/Rubber.
| Body Material | PVC |
|---|---|
| Connection Size | 1-1/2 in |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Seal Type | Gasket |
| Softgoods material | Acetal/Polypropylene/Rubber |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Weight (lbs) | 0.4300 |
|---|---|
| Brand | Boshart PE-PFV15 Foot Valve, 1-1/2 in Connection, 150 psi Pressure, PVC Body |
| UPC | 777808440405 |
| MPN | PE-PFV15 |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |

Log In