We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boss Executive LeatherPlus Chair
SKU
BOPB8551BK
$245.40 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 3 left
- LeatherPlus upholstery for softness and durability
- Lumbar support for lower back
- Padded armrests for extended comfort
- Upright lock to keep chair securely positioned
Category: Office Chairs
Executive Chair is the perfect complement to any office. Upholstered with LeatherPlus, a combination of leather and polyurethane that promotes exquisite softness and durability, this chair is more than capable of taking comfortable seating to a new level. Passive ergonomic seating has integrated lumbar support for your lower back. Padded, flip armrests covered in the same elegant upholstery help you stay comfortable through extended use. Upright locking position stays securely positioned. It also includes pneumatic, gas lift, seat-height adjustment; spring-tilt mechanism and adjustable tilt tension control.
| Adjustable Arm | Yes |
|---|---|
| Adjustable Back | No |
| Adjustable Seat | Yes |
| Application/Usage | Office |
| Arm Height | 30.50" |
| Arm Style | Flip |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | Black |
| Back Height | 30" |
| Back Material | Vinyl |
| Back Type | High Back |
| Back Width | 20" |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Boss |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 31" |
| Environmental Certification | MAS Certified Green |
| Features | Adjustable with Tilt Tension Control |
| Features | Comfortable |
| Features | Dual Wheel Caster |
| Features | Durable |
| Features | Gas Lift |
| Features | Padded Arm |
| Features | Spring Tilt Mechanism |
| Features | Upholstered Back |
| Features | Upright Locking |
| Height | 47.5" |
| Limited Warranty | 6 Year |
| Lumbar Support | Yes |
| Manufacturer Part Number | B8551BK |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Maximum Seat Height | 21.50" |
| Minimum Seat Height | 18.50" |
| Number of Casters | 5 |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |
| Product Model | B8551BK |
| Product Name | Executive LeatherPlus Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 20.50" |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 21" |
| Width | 27.5" |
| UNSPSC | 56112104 |
| UPC | 751118855111 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 41.0000 |
| MPN | B8551BK |
| Brand | Norstar Office Products |

Log In