We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boss Mid-Back Guest Chair
SKU
BOPB9595AMBK400
$120.99 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 1 left
- Perfect for offices, waiting rooms and more
- Durable, antimicrobial vinyl is easy to clean
- Sturdy base supports up to 300 lb.
- Provides plenty of room thanks to armless design
Category: Home Chairs & Stools
Heavy-duty, comfortable, Mid Back Guest Chair is perfect for anyone seeking additional seating in any room or office. Chair is designed with a strong and easy-to-clean, antimicrobial vinyl for a professional appearance. Sturdy, tubular, steel base offers stable support. Chair stands at a fixed height with an armless design. Weight capacity is 300 lb.
| Adjustable Arm | No |
|---|---|
| Adjustable Back | No |
| Adjustable Seat | No |
| Application/Usage | Office |
| Application/Usage | Room |
| Armrest | No |
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | Black |
| Back Height | 15" |
| Back Material | Vinyl |
| Back Type | Mid Back |
| Back Width | 22.50" |
| Base Material | Tubular Steel |
| Base Shape | Four-legged |
| Brand Name | Boss |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 23.5" |
| Environmental Certification | MAS Certified Green |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Features | Antimicrobial |
| Features | Comfortable |
| Features | Durable |
| Features | Easy Clean |
| Features | Heavy Duty |
| Features | Sturdy |
| Frame Color | Black |
| Frame Material | Tubular Steel |
| Height | 32.5" |
| Limited Warranty | 6 Year |
| Manufacturer Part Number | B9595AMBK400 |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Maximum Seat Height | 18" |
| Number of Legs | 4 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | B9595AM-BK-400 |
| Product Name | Mid-Back Guest Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 19" |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 22" |
| Width | 25" |
| UNSPSC | 56112103 |
| UPC | 751118959505 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 24.0000 |
| MPN | B9595AMBK400 |
| Brand | BOSS Furniture |

Log In