We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bostitch B8 Heavy-Duty Plier Stapler
SKU
BOS02245
by BOSTITCH
$41.13 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Easy squeeze lever for reduced-effort stapling.
- Comfortable soft rubberized handle.
- Durable construction for lasting performance.
- No-Jam technology eliminates staple jams.
- Metal and composite construction for ultimate durability.
- Removable pusher for easy rear staple reloading.
- Also staples light corrugate and plastic.
- Full-strip staple capacity (210 staples).
- 45-sheet capacity.
Category: Office Staplers
B8 Heavy-duty Plier Stapler delivers premium stapling with smooth operation. All-metal construction ensures superior, lasting strength and performance while stapling up to 45 sheets of paper. No-Jam technology prevents staple jams. Staple refills are simple with a fast staple-reload design in the top. Ideal for mailrooms, administrators, retail or offices, this stapler fuses 1/4" or 3/8" B8 PowerCrown Premium Staples.
| Additional Warranty Information | 7 year manufacturer's limited warranty |
|---|---|
| Application/Usage | Paper |
| Brand Name | Bostitch |
| Country of Origin | Taiwan |
| Features | Jam-free |
| Features | Top Loading |
| Height | 8" |
| Limited Warranty | 7 Year |
| Manufacturer Part Number | 02245 |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Line | AntiJam |
| Product Material | Metal |
| Product Model | BOS02245 |
| Product Name | B8 Heavy-Duty Plier Stapler |
| Product Type | Plier Stapler |
| Recycled | No |
| Sheet Capacity | 45 |
| Staple Capacity | 210 |
| Staple Size | 1/4" |
| Staple Size | 3/8" |
| Stapler Type | Full Strip |
| Weight (Approximate) | 1.65 lb |
| UNSPSC | 44121615 |
| UPC | 077914022459 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.0200 |
| MPN | 02245 |
| Brand | BOSTITCH |

Log In