We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bostitch BTFP02012 Air Compressor, 6 gal Tank, 120 V, 90 psi Pressure, 3.7 scfm Air
SKU
ORG5874730
by BOSTITCH
$175.17 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Long life oil-free, maintenance-free pump for convenient use
- 150 max psi 6 gal tank (22.7 L) and 2.6 scfm delivered at 90 psi pump, enable long tool run time with quick recovery
- Bostitch high-efficiency motor for easy start-up in cold weather or extension cord application
- 78.5 dBA operational noise level for a quiet work environment
- 29 lb weight makes unit easy to carry and store
- Bostitch high-flow regulator and couplers to maximize air tool performance
- Two universal couplers to easily support two users
- For trim and finish applications including installing molding, cabinetry or window or door casings
Category: Air Compressors
This portable, lightweight pancake compressor has a an oil-free, maintenance-free pump that delivers 2.6 scfm at 90 psi and a maximum tank storage pressure of 150 psi. The 78.5 dBA rating is ideal for a quiet work environment.
| Air Flow Rate | 2.6scfm |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Number of Phases | 1 |
| Outlet Connection Size | 1/4in |
| Pressure Rating | 150psi |
| Pump Type | Oil-Free |
| Sound Level | 78.5dBA |
| Tank Capacity | 6gal |
| Tool Only/Battery Included | Tool Only |
| Voltage Rating | 120V |
| Download PDF File |
| UPC | 077914061144 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 33.0000 |
| Brand | BOSTITCH |
| MPN | BTFP02012 |

Log In