We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bostitch F28WW Framing Nailer, 100 Magazine, 28 deg Collation, Wire Weld Collation, 0.075 cfm/Shot Air
SKU
ORG7566698
by BOSTITCH
$239.23 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Patented pushbutton adjustable depth guide sets nail to desired depths
- Notched 16 in layout indicator on magazine helps achieve correct distance between studs in a matter of seconds
- Lightweight magnesium design for durability
- Adjustable rafter hook allows user to hang tool on rafters and joists
Category: Air Nailers
This 28 deg wire weld framing nailer is designed to drive nails into engineered lumber. It is lightweight for easy management and you can control the depth of the nail with a pushbutton. Depend on this 28 deg wire weld framing nailer for efficiency.
| Air Consumption | 0.075cfm/Shot |
|---|---|
| Air Inlet Size | 1/4in |
| Air pressure | 80 to 120psi |
| Collation Angle | 28deg |
| Collation Type | Wire Weld |
| Color | Yellow |
| Dimensions | 20 in L x 5-1/8 in W x 14-1/4 in H |
| Exhaust Type | Adjustable |
| Fastener Size | 0.113 to 0.131 in Dia x 2 to 3-1/2 in L |
| Fastener Type | Nail |
| Handle Type | Comfort-Grip |
| Magazine Capacity | 100 |
| Magazine Loading | Bottom |
| Triggering Mode | Sequential Actuation |
| Download PDF File |
| UPC | 077914041214 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 9.0000 |
| MPN | F28WW |
| Brand | BOSTITCH |

Log In