We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bostitch PN100K Air Impact Nailer Kit, 1/4 in Air Inlet, 1 Magazine, 5 to 70 mm Dia Fastener, Nail Fastener, Yellow
SKU
ORG9761271
by Stanley
$112.73 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 8 left
- Ideal for driving common bulk nails in confined areas and for nailing of metal connectors and joist hangars
- Magnetic nose with recessed nail slot holds nails stable for accurate fastener placement
- Hardened steel nose for extreme durability
- For metal connector nailing
Category: Power Nailers
This impact nailer kit is ideal for metal connector nailing. The nose is magnetic and hardened with steel for stability and durability.
| Air Consumption | 2 to 4scfm |
|---|---|
| Air Inlet Size | 1/4in |
| Air pressure | 70 to 100psi |
| Color | Yellow |
| Dimensions | 4.13 in L x 3.5 in W x 2.9 in H |
| Exhaust Type | Front |
| Fastener Size | 5 to 70 mm Dia |
| Fastener Type | Nail |
| Handle Type | Palm-Grip |
| Includes | Finish Nail Nose Hex Wrench Impact Nailer with Standard Nose Large Bore Nose Leather Comfort Glove Nose Wrench Spare O-Rings Tool Lubricant |
| Magazine Capacity | 1 |
| Magazine Loading | Straight |
| Download PDF File |
| UPC | 077914033127 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.9800 |
| MPN | PN100K |
| Brand | Stanley |

Log In