We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor 0024-WD-2PK Twin Pack Outdoor Lighting, 120 V, 6.7 W, LED Lamp, 300 Lumens, 3000 K Color Temp
SKU
ORG7146004
$73.48 /PAIR
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Clear beveled glass panels
- Size: 6-3/4 in W x 14-5/8 in H x 7-1/4 in D
- Cast aluminum construction
- For garden steps, pathways and pool areas
Category: Home Lighting
Enhance your front or back entryway or create a welcoming accent for your porch, deck, patio, balcony, or side entrance with these Boston Harbor LED outdoor Wall lantern.
| Average Life | 35000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Fixture Color | Black |
| Fixture Material | Aluminum |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Wattage | 6.7W |
| Light Color | Warm White |
| Lumens | 300Lumens |
| Number of Lamps | 2 |
| Shade Material | Glass |
| Suitable for | Outdoor |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 6.7W |
| Weight (lbs) | 5.4600 |
|---|---|
| Brand | Boston Harbor |
| UPC | 045734660922 |
| MPN | 0024-WD-2PK |

Log In