We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor 0038-WD-WH Outdoor Wall Lantern, 120 V, 6.65 W, LED Lamp, 320 Lumens, 3000 K Color Temp
SKU
ORG7145998
$38.63 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Clear beveled glass panels
- Size: 4-5/8 in W x 8-1/4 in H x 6 in D
- Cast aluminum construction
- For garden steps, pathways and pool areas
Category: Home Lighting
Enhance your front or back entryway or create a welcoming accent for your porch, deck, patio, balcony, or side entrance with the Boston Harbor LED outdoor Wall lantern.
| Average Life | 35000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Fixture Color | White |
| Fixture Material | Aluminum |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Wattage | 6.65W |
| Light Color | Warm White |
| Lumens | 320Lumens |
| Number of Lamps | 1 |
| Shade Material | Glass |
| Suitable for | Outdoor |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 6.65W |
| Weight (lbs) | 2.1200 |
|---|---|
| Brand | Boston Harbor |
| UPC | 045734660915 |
| MPN | 0038-WD-WH |

Log In