We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor 4200-LED- BR Flush Mount Ceiling Fixture, 120 V, 15 W, 2-Lamp, LED Lamp, 1100 Lumens, Bronze Fixture
SKU
ORG7145972
$64.98 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Frosted glass shade
- The celling fixture comes with LEDs, but no bulbs to replace
- Comes with a 5-year limited warranty
- For bedrooms, kitchens and living rooms
Category: Home Lighting
You can put the Boston Harbor flush mount ceiling fixture in any room in your home to provide a beautiful decorated lighting fixture. The cool, simplistic line design looks bright and tasteful, matches most styles of interior furnishing, provide an energetic, clean lighting to your living environment. If you needed something to illuminate your home and this is the best option.
| Ballast/Driver Type | Dimmable |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimensions | 11 in W x 5-1/4 in H |
| Fixture Color | Bronze |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Wattage | 15W |
| Light Color | Warm White |
| Lumens | 1100Im |
| Number of Lamps | 2 |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 15W |
| Weight (lbs) | 3.4800 |
|---|---|
| Brand | Boston Harbor |
| UPC | 045734660830 |
| MPN | 4200-LED- BR |

Log In