We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor CL500-AC Flush Mount Ceiling Fixture, 120 V, 15 W, 1-Lamp, LED Lamp, 800 Lumens, 3000 K Color Temp
SKU
ORG7146103
$49.71 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Frosted glass shade
- Comes with a 5-year limited warranty
- The ceiling fixture has a brushed nickel finish
- For bedrooms, hallways, offices, stairways
Category: Home Lighting
You can put the Boston Harbor flush mount ceiling fixture in any room in your home to provide a beautiful decorated lighting fixture. The cool, simplistic line design looks bright and tasteful, matches most styles of interior furnishing, provide an energetic, clean lighting to your living environment. If you needed something to illuminate your home and this is the best option.
| Average Life | 50000hr |
|---|---|
| Ballast/Driver Type | Dimmable |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimensions | 12 in W x 3-3/8 in H |
| Fixture Color | Brushed Nickel |
| Lamp Type | LED |
| Light Color | Warm White |
| Lumens | 800Im |
| Number of Lamps | 1 |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 15W |
| Weight (lbs) | 1.9300 |
|---|---|
| Brand | Boston Harbor |
| UPC | 045734661004 |
| MPN | CL500-AC |

Log In