We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor D2021021 Single Light Vanity Fixture, 120 V, 60 W, 1-Lamp, Metal Fixture, Black Fixture, Matte Fixture
SKU
ORG0501130
$50.80 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Matte black finish
- Clear glass shade
- Uses 1 x 60 W maximum A19 medium base bulb
- 11 in H x 6 in W x 8-1/2 in D
- cETLus listed
Category: Home Lighting
Boston Harbor single light vanity fixture has a clear glass shade with matte black finish hardware. Uses 1 x 60 W maximum A19 medium base bulb (sold separately). Size 11 in H x 6 in W x 8-1/2 in D, cETLus listed.
| Bulb Shape | A19 |
|---|---|
| Current Rating | 0.5A |
| Dimensions | 11 in H x 6 in W x 8-1/2 in D |
| Fixture Color | Black |
| Fixture Finish | Matte |
| Fixture Material | Metal |
| Includes | Mounting Hardware |
| Lamp Base | Medium |
| Number of Lamps | 1 |
| Projection Size | 11 in H x 6 in W x 8-1/2 in D |
| Shade Color | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 60W |
| UPC | 045734681774 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.8000 |
| MPN | D2021021 |
| Brand | Boston Harbor |

Log In