We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor Dimmable Ceiling Light Fixture, (2) 60/13 W Medium A19/Cfl Lamp, Brushed Nickel
SKU
ORG6333231
$48.66 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Brushed nickel finish
- Alabaster glass shade
- Ceiling measurements are 13 in Dia x 6 in H
- Uses 2 x 60W Maximum Type A19 Medium Base Bulb or 2 x 13W CFL Bulb (not included)
- For interior use
Category: Home Lighting
Two light flush mount ceiling fixture has a brushed nickel finish, alabaster glass shade. Measures 13 in Dia x 6 in H. Uses 2 x 60W maximum type A19 medium base bulb or 2 x 13W CFL bulb (not included). ETL Listed.
| Bulb Shape | A19 or CFL |
|---|---|
| Cord Size | 6in |
| Current Rating | 0.5A |
| Dimensions | 13 in W x 6 in H |
| Fixture Color | Brushed Nickel Finish |
| Fixture Finish | Brushed Nickel Finish |
| Fixture Material | Metal |
| Lamp Base | Medium |
| Lamp Type | A19 or CFL |
| Lamp Wattage | 60W |
| Number of Lamps | 2 |
| Shade Color | Alabaster |
| Shade Material | Glass |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 60W |
| UPC | 045734997509 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.8800 |
| MPN | BRT-ATE1012-SC3L |
| Brand | Boston Harbor |

Log In