We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor Ceiling Light Fixture, 0.5 A, 120 V, 60 W, 1-Lamp, A19 or CFL Lamp, Metal Fixture
SKU
ORG5986963
$31.57 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- White finish
- Opal glass shade
- Ceiling measurements are 5-7/8 in Dia x 7-1/8 in H
- Uses 1 x 60 W maximum type A19 medium base bulb or 1 x 13 W CFL bulb (not included)
- For interior use
Category: Home Lighting
Single light ceiling fixture has a white finish, pull chain, white finish, and opal glass shade. Measures 15-7/8 in Dia x 7-1/8 in H. Uses 1 x 60 W Maximum Type A19 Medium Base Bulb or 1 x 13 W CFL bulb (not included). ETL Listed.
| Bulb Shape | A19 or CFL |
|---|---|
| Cord Size | 6in |
| Current Rating | 0.5A |
| Dimensions | 5-7/8 in W x 7-1/8 in H |
| Fixture Color | White |
| Fixture Finish | White |
| Fixture Material | Metal |
| Lamp Base | Medium |
| Lamp Type | A19 or CFL |
| Lamp Wattage | 60W |
| Number of Lamps | 1 |
| Shade Color | Opal |
| Shade Material | Glass |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 60W |
| UPC | 045734984912 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.5400 |
| MPN | F3WH01-33753L |
| Brand | Boston Harbor |

Log In