We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor Dimmable Outdoor Lantern, (1) 60/13 W Medium A19/Cfl Lamp, Black
SKU
ORG6306328
$24.72 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Black finish
- Clear jelly jar glass
- Weather resistant
- Uses 1 x 60 W maximum type A19 medium base bulb or 1 x 13 W CFL bulb (Sold Separately)
- cETLus listed
Category: Home Lighting
This outdoor wall lantern is modern and special, this exterior wall sconce complements any decorations, a idea choice for using in front or back entry or decorating your house, it will brighten yourporch, patio, garage, balcony, front door, entryway or corridor.
| Bulb Shape | A19 or CFL |
|---|---|
| Color | Black |
| Current Rating | 0.5A |
| Dimensions | 4-1/2 in W x 7-1/2 in H x 5-3/8 in D |
| Fixture Finish | Black |
| Fixture Material | Steel |
| Lamp Base | Medium |
| Lamp Type | A19 or CFL |
| Lamp Wattage | 60W |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Lamps | 1 |
| Shade Color | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 60W |
| Download PDF File |
| UPC | 045734984998 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.9900 |
| MPN | W15BK01-33883L |
| Brand | Boston Harbor |

Log In