We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor Dimmable Outdoor Lantern, (1) 60/13 W Medium A19/Cfl Lamp, Black
SKU
ORG6858039
$29.95 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- The lantern has a black finish
- Clear beveled glass, weather resistant panels
- Uses 1 x 60W maximum type A19 medium base bulb or 1 x 13W CFL bulb (sold separately)
- Cast aluminum construction
- Measurements 4-3/8 in W x 8-5/8 in H x 6-1/8 in D
- cETLus listed
Category: Home Lighting
Contemporary white finish and durable construction. Elegantly crafted to suit every home need and that perfectly compliment to your sidewalk, garden path, or driveway.
| Bulb Shape | A19 or CFL |
|---|---|
| Color | Black |
| Cord Size | 6in |
| Current Rating | 0.5A |
| Fixture Material | Aluminum |
| Lamp Base | Medium |
| Lamp Type | A19 or CFL |
| Lamp Wattage | 60W |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Lamps | 1 |
| Shade Material | Glass |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 60W |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 4.8500 |
|---|---|
| Brand | Boston Harbor |
| UPC | 045734998810 |
| MPN | AL1037-53L |

Log In