We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor Dimmable Outdoor Lantern, (1) 60/13 W Medium A19/Cfl Lamp, Polished Brass
SKU
ORG8383267
$30.31 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Polished brass finish
- Clear beveled glass panels
- Weather resistant
- Uses 1 x 60W Maximum Type A19 Medium Base Bulb or 1 x 13W CFL Bulb (Sold Separately)
- cETLus listed
Category: Home Lighting
This outdoor wall lantern is modern and special, this exterior wall sconce complements any decorations, a idea choice for using in front or back entry or decorating your house, it will brighten yourporch, patio, garage, balcony, front door, entryway or corridor.
| Current Rating | 0.5A |
|---|---|
| Dimensions | 4-1/8 in W x 7-3/4 in H x 6 in D |
| Fixture Finish | Polished Brass |
| Fixture Material | Steel |
| Lamp Base | Medium |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Lamps | 1 |
| Shade Color | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 60W |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 3.8700 |
|---|---|
| Brand | Boston Harbor |
| UPC | 045734621664 |
| MPN | 4000NH-2-3L |

Log In