We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor Outdoor Wall Lantern, 120 V, 60 W, A19 or CFL Lamp, Aluminum Fixture, Rustic Brown
SKU
ORG3557139
$31.59 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Rustic brown finish
- Clear beveled glass, weather resistant panels
- Cast aluminum construction
- Uses 1 x 60 W maximum type A19 medium base bulb or 1 x 13 W CFL bulb (sold separately)
- cETLus listed
Category: Home Lighting
Contemporary brown finish and durable construction. Elegantly crafted to suit every home need and that perfectly compliment to your sidewalk, garden path, or driveway.
| Bulb Shape | A19 or CFL |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Current Rating | 0.5A |
| Dimensions | 4-3/8 in W x 8-5/8 in H x 6-1/8 in D |
| Fixture Finish | Rustic Brown |
| Fixture Material | Aluminum |
| Lamp Base | Medium |
| Lamp Type | A19 or CFL |
| Lamp Wattage | 60W |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Lamps | 1 |
| Shade Color | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 60W |
| Download PDF File |
| Brand | Boston Harbor |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.7500 |
| UPC | 045734994270 |
| MPN | AL1037-RB3L |

Log In