We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor Dimmable Porch Light, (1) 60/13 W, A19/Cfl Lamp
SKU
ORG6335913
$33.67 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Black finish
- Frosted glass panels
- Weather resistant
- Uses 1 x 60W Maximum Type A19 Medium Base Bulb or 1 x 13W CFL Bulb (Sold Separately)
- cETLus listed
Category: Home Lighting
The metal ceiling mount with frosted glass panels, gives dazzling vision of light and shade. It makes your outdoor enjoyable and charming, Uses medium base bulbs 40 watt maximum.
| Current Rating | 0.5A |
|---|---|
| Dimensions | 7-1/2 in W x 5-1/8 in H |
| Fixture Finish | Black |
| Fixture Material | Steel |
| Lamp Base | Medium |
| Mounting Type | Ceiling |
| Number of Lamps | 1 |
| Shade Color | Frosted |
| Shade Material | Glass |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 60W |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 5.9700 |
|---|---|
| Brand | Boston Harbor |
| UPC | 045734997516 |
| MPN | 6276BK3L |

Log In