We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor Floor Lamp, Brushed Nickel
SKU
ORG7421274
$43.72 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Brushed nickel finish, white fabric shade
- Uses 1 x 100W maximum type A19 medium base bulb or 1 x 23W CFL Bulb (Sold Separately)
- Size: 58 in overall height
- 3-Way lampholder switch
- cETL/ETL Listed
Category: Home Lighting
This floor lamp has a brushed nickel finish, white fabric shade and uses 1 x 100W maximum type A19 medium base bulb or 1 x 23 W CFL bulb (sold separately), 3-way lampholder switch. Size: 58 in overall height. cETL/ETL Listed.
| Dimensions | 58 in H |
|---|---|
| Fixture Wattage | 100W |
| Lamp Base | Medium |
| Lamp Finish | Brushed Nickel |
| Lamp Type | A19 or CFL |
| Lamp Wattage | 100W |
| Material | Metal/Fabric Shade |
| Number of Lamps | 1 |
| Power Source | Plug-In |
| Shade Color | White |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Fabric |
| Voltage Rating | 120V |
| UPC | 045734678651 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 10.0000 |
| MPN | GS-T122421-F1-WH |
| Brand | Boston Harbor |

Log In