We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor Hand-Held Shower Head, 1.75 (6.6) 80 gpm (L/MIN) psi, 1/2-14 NPT Connection, Threaded, PVC, White
SKU
ORG1897511
$33.10 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- White finish
- Five patterns: Full, massage, aerated, massage+full, aerated+full spray
- Anti-clogging, self cleaning nozzle
- Swivel ball joint connection
- Meet EPA watersense standard
Category: Shower Heads
Experience a better shower with Boston Harbor Handheld Shower Head. Meeting IAPMO and WaterSense standard. Saving water for sustainability without compromising performance. Featuring 60 in long shower hose, and 360 degree ball joint bracket to shower at the preferred angle position. Can be held separately from or attached to the bracket. Durable, lightweight construction provides long lifecycle. Steady pressure patterns make your shower relaxing and smooth. Easy installation with pipe tape included.
| Arm Length | 4-5/16in |
|---|---|
| Color | White |
| Connection Size | 1/2-14 NPT |
| Connection Type | Threaded |
| Diameter | 1-7/16in |
| Dimensions | 4-5/16 x 2-1/2 x 1-7/16in |
| Finish | White |
| Flow Rate | 1.75gpm |
| Handle Style | Cylinder |
| Head diameter | 3-1/2in |
| Height | 12.75in |
| Hose Length | 60in |
| Hose Size | 60 x 1in |
| Includes | Mylar Flexible Hose Metal Ball Joint Swivel Nut |
| Length | 60in |
| Material | PVC |
| Maximum Flow | 1.75gpm |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Number of Spray Functions | 5 |
| Number of Sprays | 5 |
| Overall Height | 2-13/16in |
| Overall Length | 8-11/16in |
| Overall Width | 3-1/2in |
| Package Type | Double Blister |
| Pressure Rating | 80psi |
| Spray Pattern | Full Spray Massage Spray Aerated Spray MassageFull Spray Aerated Full Spray |
| Spray Settings | 5 |
| Suitable for | Shower Room |
| Type | Hand-Held |
| Width | 3-1/2in |
| UPC | 045734660236 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.1300 |
| MPN | S2254G22WH |
| Brand | Boston Harbor |

Log In