We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor SG01-01&0224 Grab Bar, 24 in L Bar, White, Wall Mounted Mounting
SKU
ORG4703518
$42.64 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 24 in Heavy-duty commercial grab bar
- Made of stainless steel with a 1-1/2 in tubing Dia
- Suitable for bath and shower safety
- Meets ADA-compliant
- 500 lbs weight-pull capacity
- Concealed screws design
Category: Bath & Shower Safety
This commercial grade grab bar is perfect for assisting the elderly, the disabled, the rehabilitation patient or anyone needing additional support and it meets ADA-compliance It has a 500 lbs weight-pull capacity and a concealed screws design.
| Bar Length | 24in |
|---|---|
| Color | White |
| Finish | White |
| Includes | Screws |
| Length | 27 (Including Flange) |
| Material Thickness | 20 gauge (1.0 mm)(mm) |
| Mount Flange Diameter | 3in |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Projection Size | 1.5in |
| Type | Heavy-Duty Straight |
| Weight | 1.89 |
| Width | 3 |
| Brand | Boston Harbor |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.4600 |
| UPC | 045734660656 |
| MPN | SG01-01&0224 |

Log In