We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor FL010003CP Laundry Faucet, 2 gpm, 2-Faucet Handle, 3-Faucet Hole, Metal/Plastic, Chrome Plated
SKU
ORG2028769
$39.22 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Chrome finish
- 3-hole installation
- Polymer body
- Washerless cartridge
- Fits all standard sink
Category: Laundry Sink Faucets
The Boston Harbor laundry faucet is made of chrome. It has an acrylic round handle, durable metal construction, polymer waterway, washerless cartridge, 1/2-14 NPSM inlet, 4 in centers, 6 in spout. Its IAMPO certified and includes a threaded adaptor.
| Color | Chrome |
|---|---|
| Connection Size | 1/2-14 |
| Connection Type | NPSM |
| Deck Plate Size | 6.5 x 2.13 x 0.875in |
| Deck Thickness | 0.06 to 1.38in |
| Dimensions | 6.5 x 4.44 x 7.5in |
| Faucet Centers | 4in |
| Finish | Chrome Plated |
| Flow Rate | 2gpm |
| Handle Type | Knob |
| Material | Metal/Plastic |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Faucet Handles | 2 |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Pressure Rating | 60psi |
| Spout Height | 2-1/4in |
| Spout Reach | 6in |
| Suitable for | Fits All Standard Sink |
| UPC | 045734638679 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.2500 |
| MPN | FL010003CP |
| Brand | Boston Harbor |

Log In