We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor PF6363204 Laundry Faucet, 1.8 gpm, 2-Faucet Handle, 2-Faucet Hole, Brass, Wall Mounting, Swing Spout
SKU
ORG2448744
$80.86 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Chrome finish
- 2-Hole installation
- Solid brass water way
- 8 in Swing spout and convenient soap dish
Category: Laundry Sink Faucets
The wall mounted sink fitting is designed with a solid cast brass body with replaceable seats. The flanges are all brass and have 1/2 in female pipe connections. The inlet supply location is adjustable by rotating the flange. The 8 in spout has a water saving aerator that limits the flow. The stems are all brass, with a double O-Ring seal and rubber seat washer. The handles are zinc die cast with a chrome plated finish. The faucet and flanges are polished and copper, nickel, and chrome plated. This faucet also comes with a soap dish mounted on top, giving you a place to keep bars or bottles of soap for hand-washing.
| Connection Size | 1/2-14in |
|---|---|
| Connection Type | NPSM |
| Dimensions | 9.25 L x 8.6 Win |
| Faucet Centers | 8in |
| Flow Rate | 1.8gpm |
| Handle Type | Switch On |
| Includes | Soap Dish |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Faucet Handles | 2 |
| Number of Faucet Holes | 2 |
| Pressure Rating | 60psi |
| Spout Height | 0.75in |
| Spout Reach | 8in |
| Spout Type | Swing |
| Suitable for | Laundry Sink Faucets |
| UPC | 045734635593 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.4600 |
| MPN | PF6363204 |
| Brand | Boston Harbor |

Log In