We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor LED-0172F-WD Outdoor Wall Lantern, 120 V, 11 W, LED Lamp, 600 Lumens, 3000 K Color Temp
SKU
ORG7146020
$57.21 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Clear seeded glass
- Size: 6 in W x 12-1/4 in H x 6-7/8 in D
- Cast aluminum construction
- For balcony, deck, front or back entryway, garage door, patio and porch
Category: Home Lighting
Enhance your front or back entryway or create a welcoming accent for your porch, deck, patio, balcony, or side entrance with the Boston Harbor LED outdoor Wall lantern.
| Average Life | 35000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Fixture Color | Rustic Brown |
| Fixture Material | Aluminum |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Wattage | 11W |
| Light Color | Warm White |
| Lumens | 600Lumens |
| Number of Lamps | 1 |
| Shade Material | Glass |
| Suitable for | Outdoor |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 11W |
| Weight (lbs) | 1.4500 |
|---|---|
| Brand | Boston Harbor |
| UPC | 045734660939 |
| MPN | LED-0172F-WD |

Log In