We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor LED Floor Lamp, 5 Heads, Black Finish
SKU
ORG7421340
$57.56 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Black finish, five plastic shades
- LEDs included
- Size: 65.5 in overall height
- 4-Way rotary switch
- cETL/ETL Listed
- 3-year Limited Warranty
Category: Home Lighting
LED floor lamp has 5 plastic shades, black finish and four-way rotary switch. Size: 65.5 in overall height. LEDs included; no bulbs to replace. 3-year Limited Warranty. cETL/ETL Listed.
| Average Life | 30000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 80CRI |
| Color Temperature | 3000K |
| Current Rating | 0.378A |
| Dimensions | 65-1/2 in H |
| Fixture Wattage | 37W |
| Includes | LED |
| Lamp Finish | Black |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Wattage | 37W |
| Light Color | Warm White |
| Lumens | 1500 |
| Material | Metal/Plastic Shade |
| Number of Lamps | 5 |
| Power Source | Plug-In |
| Shade Color | White |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Plastic |
| Voltage Rating | 120V |
| Weight (lbs) | 10.0400 |
|---|---|
| Brand | Boston Harbor |
| UPC | 045734678675 |
| MPN | GS-F120121-02 |

Log In