We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor LS10613 Pendant Light, 0.5 A, 120 V, 60 W, 3-Lamp, Type B/CA Bulb Lamp, Metal Fixture, Black Fixture
SKU
ORG0542415
$95.24 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Black
- Uses 3 x 60 W maximum E12 candelabra base type B or CA bulb (Sold Separately)
- Size: 20-1/2 in H x 12-1/2 in W
- cETLus listed
Category: Home Lighting
This Boston Harbor 3-light pendant light brings tradition and modernity into a home with a focus on a simple, elegant design. Install these pendants individually or in pairs; ideal for kitchens, dining areas, or bar areas. Uses 3 x 60 W maximum E12 Candelabra base Type B or CA bulb (Sold Separately). Size: 20-1/2 in H x 12-1/2 in W. cETLus listed.
| Current Rating | 0.5A |
|---|---|
| Dimensions | 20-1/2 in H x 12-1/2 in W |
| Fixture Color | Black |
| Fixture Material | Metal |
| Hanging Device Length | 60in |
| Includes | Mounting Hardware |
| Lamp Base | E12 Candelabra Base |
| Lamp Type | Type B/CA Bulb |
| Lamp Wattage | 60W |
| Number of Lamps | 3 |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 60W |
| Brand | Boston Harbor |
|---|---|
| Weight (lbs) | 6.8100 |
| UPC | 045734681804 |
| MPN | LS10613 |

Log In