We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor Non-Metallic Laundry Faucet, 2 Handle, 7.48 In L X 6.3 In W X 7.87 In H, Chrome
SKU
ORG7900475
$31.12 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Chrome finish
- 2-Hole installation
- Fits all standard sink
- The cartridge and waterways feature durable plastic construction for low lead compliance
Category: Laundry Sink Faucets
You can transform your laundry room or utility area into an efficient, uncluttered workspace with this Coralais faucet. Ideal for household cleaning tasks, this durable utility sink.
| Connection Size | 1/2-14in |
|---|---|
| Connection Type | NPT |
| Deck Plate Size | 1.85 in L x 5.75 in Win |
| Dimensions | 7.48 L x 6.3 Win |
| Faucet Centers | 4in |
| Handle Type | Round |
| Material | ABS |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Faucet Handles | 2 |
| Number of Faucet Holes | 2 |
| Spout Height | 5in |
| Spout Reach | 6in |
| Spout Type | Low Arc |
| Suitable for | Laundry Sink Faucets |
| Weight (lbs) | 1.2800 |
|---|---|
| Brand | Boston Harbor |
| UPC | 045734621220 |
| MPN | PF4203A |

Log In