We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor Outdoor Wall Lantern, 120 V, 60 W, A19 or CFL Lamp, Steel Fixture, Brushed Nickel
SKU
ORG4073821
$23.54 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Brushed nickel finish
- Clear jelly jar glass
- Weather resistant
- Uses 1 x 60 W maximum type A19 medium base bulb or 1 x 13 W CFL bulb (Sold Separately)
- cETLus listed
- For garden steps, pathways and pool areas
Category: Home Lighting
Enhance your front or back entryway or create a welcoming accent for your porch, deck, patio, balcony or side entrance with the Boston Harbor LED outdoor wall lantern.
| Bulb Shape | A19 or CFL |
|---|---|
| Color | Brushed Nickel |
| Current Rating | 0.5A |
| Dimensions | 4-1/2 in W x 7-1/2 in H x 5-3/8 in D |
| Fixture Finish | Brushed Nickel |
| Fixture Material | Steel |
| Lamp Base | Medium |
| Lamp Type | A19 or CFL |
| Lamp Wattage | 60W |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Lamps | 1 |
| Shade Color | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 60W |
| Download PDF File |
| UPC | 045734642270 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.5000 |
| MPN | 4402H-BN |
| Brand | Boston Harbor |

Log In