We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor GU-F1010207CP Shower Faucet, 1.75 gpm, 2.75 in Showerhead, Metal/Plastic, Round Showerhead, Knob Handle
SKU
ORG1598549
$58.48 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Chrome finish
- Water-saving shower head
- Single acrylic handles
- Solid brass and copper waterways ensure high performance of anti-leak and corrosion-resistant
- 2-Hole installation
Category: Shower Faucets
This 1 Handle Shower Faucet is a wonderful way to upgrade or update your bathroom. Single handle included for ease of temperature and volume control.
| Connection Size | 1/2-14in |
|---|---|
| Connection Type | NPT |
| Flow Rate | 1.75gpm |
| Handle Type | Knob |
| Includes | Shower Head Single Handle |
| Material | Metal/Plastic |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Spray Settings | One Setting |
| Showerhead Connection Size | 1/2-14in |
| Showerhead Connection Type | NPSM |
| Showerhead Shape | Round |
| Showerhead Size | 2.75in |
| Showerhead Type | Wall Mounted |
| Spray Settings | One Setting |
| Suitable for | Shower Room |
| Weight (lbs) | 2.7300 |
|---|---|
| Brand | Boston Harbor |
| UPC | 045734660113 |
| MPN | GU-F1010207CP |

Log In