We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SHOWERHEAD FX/MT ADJ SPRAY WHT
SKU
ORG2160919
$19.80 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- White finish
- Full adjustable spray pattern
- Anti-clogging, self cleaning nozzle
- Swivel ball joint connection
- Meet EPA watersense standard
Category: Shower Heads
Boston Harbor Fixmount Shower Head is a great benefit to your bathroom. Meet IAPMO, WaterSense standard, saving water for economic perspective and without compromising performance. Featuring 360 degree ball joint connection that can be adjusted to meet the right position. Experiencing the relaxed shower time with steady pressure patterns, and anti-leak design for worry free. Easy installation with pipe tape included.
| Color | White |
|---|---|
| Connection Size | 1/2-14 NPT |
| Connection Type | Threaded |
| Finish | White |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Height | 13.0 in |
| Length | 8 in |
| Material | ABS |
| Maximum Flow | 1.75 gpm |
| Mounting Type | Fixmount |
| Number of Sprays | 1 |
| Overall Height | 3-1/16 in |
| Overall Length | 2-1/16 in |
| Overall Width | 2-1/16 in |
| Package Type | Sliding Card |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Spray Pattern | Adjustable Full Spray |
| Spray Settings | 1 |
| Suitable for | Shower Room |
| Type | Wall-Mount |
| Width | 12 in |
| UPC | 045734660380 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1800 |
| MPN | S1210201WH |
| Brand | Boston Harbor |

Log In