We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor Tub/Shower, Fixed Mount Showerhead, 1.75 gpm Showerhead, 1 Spray Settings, Zinc Tub Spout
SKU
ORG8991697
$109.37 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Chrome finish
- Single setting water -saving shower head
- Swivel ball joint showerhead allows to adjust the direction of spray
- Pressure balance VERSITECH valve for scald protection in variable home water pressure systems
- One metal ADA compliant handle, diverter & zinc spout
- 3-Hole installation
Category: Tub Spouts
Bathtub & shower Faucet is IAPMO, WaterSense certified. Saves without compromising performance. Superior pressure balance technology for scald protection in variable home water pressure systems. Durable solid brass valve builds to last. 6 inch wide showerhead with swivel connection provide 360 degree adjustment while expressing a trendy appeal.
| Color | Chrome |
|---|---|
| Diverter Location | Spout |
| Finish | Chrome Plated |
| Handle Type | Lever |
| Includes | Installation Guide |
| Installation Type | Connect water supply pipes to the valve body |
| Material | Solid Brass/Brass/Zinc/Metal |
| Number of Handles | 1 |
| Number Of Ports | 3 |
| Scald Guard | Adjustable temperature limit |
| Shower Arm Reach | 4.9 in |
| Showerhead Flow Rate | 1.75 gpm |
| Showerhead Height | 3 in |
| Showerhead Shape | Round |
| Showerhead Type | Fixed Mount |
| Showerhead Width | 6.3 in |
| Spray Pattern | Full |
| Spray Settings | 1 |
| Suitable for | Shower Room |
| Temperature Rating | 120 deg F |
| Tub Spout Connection Size | 1/2 in |
| Tub Spout Connection Type | FIP |
| Tub Spout Length | 5.24 in |
| Tub Spout Type | Zinc Tub |
| Valve Type | Pressure Balance VERSITECH Valve |
| UPC | 045734672802 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.9000 |
| MPN | F1A1F507CP |
| Brand | Boston Harbor |

Log In