We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Aluminum Clipboard
SKU
BSN49261
$14.56 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Low-profile clip keeps papers secure while you're on-the-go
- Smooth surface provides enjoyable writing experience
- Weather-resistant construction provides lasting use virtually anywhere
- Compact size stores easily in briefcases, file cabinets and more
Category: Clipboards
Aluminum clipboard features a low-profile clip with a 1/2" capacity to keep your letter-size documents secure while you're on-the-go. Smooth writing surface with rounded corners and edges helps keep your handwriting neat and legible. Heavy-duty, weather-resistant construction withstands the rigors of daily use in harsh work environments. Compact size allows you to easily store this clipboard in briefcases, file cabinets, backpacks and more.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Board Material | Aluminum |
| Brand Name | Business Source |
| Clip Size | 0.50" |
| Clipboard Length | 11" |
| Clipboard Width | 8 1/2" |
| Country of Origin | China |
| Features | Compact |
| Features | Heavy Duty |
| Features | Low Profile Clip |
| Features | Smooth Writing |
| Features | Weather Resistant |
| Height | 0" |
| Length | 8.9" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 49261 |
| Manufacturer | Business Source |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Silver |
| Product Name | Aluminum Clipboard |
| Product Type | Clipboard |
| Recycled | No |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Width | 12.5" |
| UNSPSC | 44122012 |
| UPC | 035255492614 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4600 |
| MPN | 49261 |
| Brand | Business Source |

Log In