We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Aluminum Clipboard
SKU
BSN86259
$14.98 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Strong clamp keeps paper tightly secured to prevent slipping
- Smooth writing surface helps keep writing neat and legible
- Aligned eyelets for easy hanging between uses
- Perfect for use in offices, medical centers and more
Category: Clipboards
Clipboard features a strong, durable clamp to keep your important papers and documents tightly secured to prevent them from slipping. Its durable construction gives you a smooth writing surface to help keep your handwriting neat and legible. Aligned eyelets allow you to hang up this clipboard for easy storage between uses. Clipboard with rounded corners is perfect for offices, medical centers, educational settings and more.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Board Material | Aluminum |
| Brand Name | Business Source |
| Clip Size | 23.6 mil |
| Clip Type | Clamp |
| Clipboard Length | 11" |
| Clipboard Width | 8 1/2" |
| Country of Origin | China |
| Features | Durable |
| Length | 12" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 86259 |
| Manufacturer | Business Source |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Silver |
| Product Name | Aluminum Clipboard |
| Product Type | Clipboard |
| Recycled | No |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Width | 8.5" |
| UNSPSC | 44122012 |
| UPC | 035255862592 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6000 |
| MPN | 86259 |
| Brand | Business Source |


Log In