We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Basic D-Ring White View Binders
SKU
BSN28441BD
$25.98 /BUNDLE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Clear overlay on front, spine and back cover for easy customization
- Slant D-rings hold 25% more paper than traditional binders; 2 triggers
- Pockets on inside and back cover for extra document storage
- PVC-free, transfer-safe poly
Category: Basic Binders
Basic D-Ring View Binder offers a clear, nonglare overlay on the front, back and spine for easy customization and identification. Slant-D rings hold 25 percent more paper than traditional binders. Back-mounted metal rings allow pages to lie flat. Two triggers on the ring mechanism provide easy access to your documents. 1-1/2" capacity holds up to 375 letter-size sheets. Clear pockets on the inside covers offer extra document storage with a 30-sheet capacity for each pocket. Design also features a sturdy chipboard core and exposed rivets. Three-ring binder is made of polypropylene.
| Binder Capacity | 1 1/2" |
|---|---|
| Brand Name | Business Source |
| Color | White |
| Country of Origin | Mexico |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Fastener Type | Slant D-Ring |
| Features | Clear Overlay |
| Features | Exposed Rivet |
| Features | Non-glare |
| Features | Spine Label |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer Part Number | 28441BD |
| Manufacturer | Business Source |
| Material | Chipboard |
| Material | Polypropylene |
| Number of Fasteners | 3 |
| Packaged Quantity | 4 / Bundle |
| Pocket Location | Internal |
| Product Line | Basic |
| Product Name | Basic D-Ring View Binders |
| Product Type | Ring Binder |
| Recycled | No |
| Sheet Capacity | 375 |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Weight (Approximate) | 1.12 lb |
| UNSPSC | 44122037 |
| UPC | 30035255284418 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.4800 |
| MPN | 28441BD |
| Brand | Business Source |

Log In