We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Clear Front Report Covers
SKU
BSN78514
$27.03 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Easily customize with clear, nonstick cover
- 3 fasteners to hold up to 100 sheets
- Great for letter-size documents
- Coated back cover resists water
Category: Project Folders
Report covers feature a clear cover for easy customization for your presentations, durable back cover and fasteners that hold a stack of papers up to 1/2" thick. Clear front cover is nonstick so it won't lift print from your reports. The back cover is made of heavy-duty coated paper that resists water. Long-lasting report cover offers a textured outside and smooth inside. Interior, three double-prong fasteners hold up to 100 sheets of letter-size paper.
| Additional Warranty Information | Limited 1 yr |
|---|---|
| Brand Name | Business Source |
| Color | Clear |
| Color | Dark Blue |
| Country of Origin | Malaysia |
| Fastener Location | Inside |
| Fastener Type | Prong |
| Features | Durable |
| Features | Heavy Duty |
| Features | Non-stick |
| Features | Textured |
| Features | Water Resistant |
| Folder Capacity | 1/2" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 78514 |
| Manufacturer | Business Source |
| Number of Fasteners | 3 |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Name | Clear Front Bonded Report Covers |
| Product Type | Report Cover |
| Recycled | No |
| Sheet Capacity | 100 |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Size | 8.5" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| UNSPSC | 44122013 |
| UPC | 035255785143 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.7600 |
| MPN | 78514 |
| Brand | Business Source |

Log In