We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Color Tab Pocket Binder Dividers
SKU
BSN02073
$6.44 /SET
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Store loose papers in diagonally shaped pocket
- Keep your media in CD/disk holder
- Top-quality, index stock to last
- Rip-proof tabs with beaded design for easy insertion
Category: Binder Accessories
Ring binder dividers with colorful tabs feature 4" deep pocket with CD/disk holder and a diagonal shape for easier insertion. Pocket accommodates 8-1/2" x 11" sheets. Rip-proof, assorted tabs with a beaded design allow easy insertion of tab titles. Tab dividers are made from top-quality, 7 point, buff index stock.
| Brand Name | Business Source |
|---|---|
| Country of Origin | Malaysia |
| Divider Color | Buff |
| Divider Length | 11" |
| Divider Material | Buff Paper |
| Divider Size | 11" x 9" |
| Divider Width | 9" |
| Features | |
| Features | Rip Proof |
| Manufacturer Part Number | 02073 |
| Manufacturer | Business Source |
| Packaged Quantity | 5 / Set |
| Product Name | Color Tab Pocket Binder Dividers |
| Product Type | Tab Divider |
| Recycled | No |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Sheet Size | 8.50" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Color | Assorted |
| Tab Style | Blank |
| Tabs per Set | 5 |
| UNSPSC | 44122025 |
| Weight (lbs) | 0.0800 |
|---|---|
| Brand | Business Source |
| UPC | 035255020732 |
| MPN | 02073 |




Log In