We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Fold-back Binder Clips
SKU
BSN36551
$5.81 /DOZEN
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Powerful grip tightly secures a 5/8" stack of paper in place
- Nickel-plated arms fold down to prevent snagging
- Single handle can be positioned upright to hang papers for display
- Perfect for everyday use in offices, classrooms and more
Category: Bulldog & Binder Clips
Fold-back binder clips deliver a powerful grip to hold large stacks of papers in place. Nickel-plated wire arms fold flat in front and back positions. Clips are made of tempered steel.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Brand Name | Business Source |
| Country of Origin | China |
| Length | 1.3" |
| Manufacturer Part Number | 36551 |
| Manufacturer | Business Source |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Fold-back Binder Clips |
| Product Type | Binder Clip |
| Recycled | No |
| Size Capacity | 0.63" |
| Size Standard | Medium |
| Width | 1.3" |
| UNSPSC | 44122105 |
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1600 |
| UPC | 035255365512 |
| MPN | 36551 |

Log In