We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Insertable Tab Ring Binder Indexes
SKU
BSN36693BX
$34.92 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Reinforced binding edge to resist tear-out
- Ready for binder insertion - 3-hole punched
- Insertable tabs in assorted colors for flexible labeling; 8 tabs/Set
- Includes inserts on scored strip
- For letter-size documents
Category: Index Dividers
Ring binder indexes feature strong, insertable multicolored tabs that resist tearing. Buff index material includes plastic reinforcement on binding edges that resists tear-out. Three-hole punched design allows easy insertion into standard-size binders. Indexes include blank white inserts to use for the subject tabs on a strip scored for easy separation.
| Brand Name | Business Source |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| Divider Length | 11" |
| Divider Size | 11" x 8.5" |
| Divider Width | 8.5" |
| Features | Insertable Tab |
| Features | Punched |
| Features | Reinforced Edges |
| Features | Tear Resistant |
| Manufacturer Part Number | 36693BX |
| Manufacturer | Business Source |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Name | Insertable Tab Ring Binder Indexes |
| Product Type | Index Divider |
| Recycled | No |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Color | Multicolor |
| Tab Size | 1.50" |
| Tab Style | Blank |
| Tab Width | 1.50" |
| Total Number of Tabs | 8 |
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| UNSPSC | 44122010 |
| Weight (lbs) | 8.1600 |
|---|---|
| Brand | Business Source |
| UPC | 30035255366930 |
| MPN | 36693BX |



Log In