We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Jan-Dec Monthly TOC Index Dividers
SKU
BSN05856
$9.20 /SET
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Table of Contents page coordinates with monthly tabs
- Easy reference between customized Contents page and tabs
- Use with both laser and inkjet printers; Punched for standard, 3-ring binders
- Tear-resistant with Mylar-reinforced edges and 12 tabs
- Tab color matches divider color
Category: Index Dividers
Make organization quick and easy using a black/white Table of Contents page that coordinates with tabs. Key in or type section titles and then print or copy onto the black/white Table of Contents page. Edges and tabs feature Mylar reinforcement to prevent tearing. Monthly index dividers are compatible with all laser and inkjet printers and include easy-to-follow instructions.
| Brand Name | Business Source |
|---|---|
| Country of Origin | Malaysia |
| Divider Color | White |
| Divider Length | 11" |
| Divider Size | 11" x 8.5" |
| Divider Width | 8.5" |
| Features | Punched |
| Features | Reinforced |
| Features | Tear Resistant |
| Manufacturer Part Number | 05856 |
| Manufacturer | Business Source |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 12 / Set |
| Printed Title Type | Month |
| Printer Type Compatibility | Inkjet |
| Printer Type Compatibility | Laser |
| Product Name | Jan-Dec Monthly Table of Contents Index Dividers |
| Product Type | Index Divider |
| Recycled | No |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Color | White |
| Tab Material | Mylar |
| Tab Style | Printed |
| Tab Title | January-December |
| Tabs per Set | 12 |
| UNSPSC | 44122010 |
| Weight (lbs) | 0.1500 |
|---|---|
| Brand | Business Source |
| UPC | 035255058568 |
| MPN | 05856 |



Log In