We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Locking D-Ring View Binder
SKU
BSN26958
$15.17 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- No-pinch ring opens, closes and locks with 1 motion
- Made from PVC-free, durable polypropylene so contents will not stick to cover or contents
- Clear overlay on front, spine and back cover for easy customization
- 4 stacked pockets inside front and back covers
Category: Basic Binders
Locking D-Ring View Binder features no-pinch rings that open, close and lock with one touch. D-ring design holds more sheets than standard round-ring binders. Locking steel rings are mounted to the back instead of the spine so pages lie flat. 1-1/2" ring capacity holds approximately 325 sheets. Clear, nonglare overlay holds custom title sheets. Acid-free polypropylene construction prevents contents from sticking to the binder cover. Four horizontal pockets are stacked inside front and back covers to maximize storage space on the covers. Each pocket holds 30 sheets. Binder also features exposed rivets and a sturdy chipboard core.
| Binder Capacity | 1 1/2" |
|---|---|
| Brand Name | Business Source |
| Color | Black |
| Country of Origin | Mexico |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Fastener Type | D-Ring |
| Features | Acid-free |
| Features | Clear Overlay |
| Features | Exposed Rivet |
| Features | Locking Ring |
| Features | Non-glare |
| Features | Non-stick |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer Part Number | 26958 |
| Manufacturer | Business Source |
| Material | Chipboard |
| Material | Polypropylene |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Pocket Location | Inside Front & Back |
| Product Name | Locking D-Ring View Binder |
| Product Type | Ring Binder |
| Recycled Content | 62% |
| Recycled | Yes |
| Sheet Capacity | 325 |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number of Pockets | 4 |
| UNSPSC | 44122003 |
| UPC | 035255269582 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.1200 |
| MPN | 26958 |
| Brand | Business Source |

Log In