We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Medical File Classification Folders
SKU
BSN00200
$78.55 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 2" capacity fasteners keep loose files secure and organized
- 2-ply tab with embossed lines offers easy label placement
- 3/4" expansion grows to accommodate increasing medical files
- Durable, 11 point stock holds up strong for reliable, everyday use
Category: Project Folders
Classification folders with end tabs are an excellent solution to subdivide papers and make it easy to keep paperwork in sequential order for frequent reference. The addition of a pre-installed divider with 2" fasteners in positions 1 and 3 lets you store information under four separate filing surfaces. Folders are also scored for 3/4" expansion and made of durable 11 point manila stock.
| Brand Name | Business Source |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| Expansion Size | 3/4" |
| Fastener Capacity | 2" |
| Features | Divider |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Manufacturer Part Number | 00200 |
| Manufacturer | Business Source |
| Packaged Quantity | 40 / Box |
| Product Name | End Tab Classification Folders |
| Product Type | Medical File Folder |
| Recycled Content | 10% |
| Recycled | Yes |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Size | 8.5" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Location | End |
| UNSPSC | 44122011 |
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Weight (lbs) | 6.1600 |
| UPC | 035255002004 |
| MPN | 00200 |

Log In