We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Numbered Tabs TOC Index Dividers
SKU
BSN21903
$7.01 /SET
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Table of Contents page coordinates with tab number
- Easy reference between customized Contents page and tabs
- Use with both laser and inkjet printers
- Tear-resistant with Mylar-reinforced edges and 12 tabs
- Colorful tabs for high visibility
Category: Index Dividers
Make organization quick and easy using a black/white Table of Contents page that coordinates with included dividers that have numbered tabs. Key in or type section titles and then print or copy onto the Table of Contents page preprinted with numbers that match the dividers. Edges and brightly colored tabs feature Mylar reinforcement to prevent tearing. Three-hole punched edges allow easy, quick placement into standard-size, three-ring binders. Index dividers are compatible with all laser and inkjet printers and include easy-to-follow instructions.
| Brand Name | Business Source |
|---|---|
| Country of Origin | Malaysia |
| Divider Color | Multicolor |
| Divider Length | 11" |
| Divider Size | 11" x 8.5" |
| Divider Width | 8.5" |
| Features | Punched |
| Features | Reinforced |
| Features | Tear Resistant |
| Manufacturer Part Number | 21903 |
| Manufacturer | Business Source |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 12 / Set |
| Printed Title Type | Digit |
| Printer Type Compatibility | Inkjet |
| Printer Type Compatibility | Laser |
| Product Name | Table of Content Quick Index Dividers |
| Product Type | Index Divider |
| Recycled | No |
| Tab Color | Multicolor |
| Tab Material | Mylar |
| Tab Style | Printed |
| Tab Title | 1-12 |
| Tabs per Set | 12 |
| UNSPSC | 44122010 |
| Weight (lbs) | 0.0900 |
|---|---|
| Brand | Business Source |
| UPC | 035255219037 |
| MPN | 21903 |











Log In