We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Plastic Clipboard
SKU
BSN49265
$7.86 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Safety clip prevents accidental openings to keep papers secure
- Smooth surface provides enjoyable writing experience
- Durable yet lightweight plastic ensures easy handling throughout your day
- Perfect for use at home, office, school and more
Category: Clipboards
Plastic clipboard features a low-profile safety clip with a 1/2" capacity that eliminates the possibility of accidental openings to keep your letter-size papers secure while you're on-the-go. Smooth writing surface helps keep your handwriting neat and legible. Sturdy plastic construction is durable yet lightweight for easy handling throughout your day. Clipboard is perfect for everyday use at home, office, school and more.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Board Material | Plastic |
| Brand Name | Business Source |
| Clip Size | 0.50" |
| Clipboard Length | 11" |
| Clipboard Width | 8 1/2" |
| Country of Origin | China |
| Features | Durable |
| Features | Lightweight |
| Features | Low Profile Clip |
| Features | Smooth Writing |
| Height | 0.1" |
| Length | 9" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 49265 |
| Manufacturer | Business Source |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Silver |
| Product Name | Plastic Clipboard |
| Product Type | Clipboard |
| Recycled | No |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Width | 12" |
| UNSPSC | 44122012 |
| UPC | 035255492652 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6400 |
| MPN | 49265 |
| Brand | Business Source |




Log In