We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Pocket Index Dividers
SKU
BSN32372
$7.67 /SET
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Large tabs and inserts provide 50% more space than standard dividers
- Single-pocket, index divider is laser and inkjet compatible
- 3-hole punched; Includes blank inserts in each set
- Multicolor; 8-1/2"W x 11"L
- 8 per/set; 1 / Set
Category: Index Dividers
Poly index dividers with one pocket offer large tabs and inserts that provide 50 percent more space than standard dividers. Customize using your laser or inkjet printer. Top-loading pocket features a high slash-style entry to hold your documents. Three-hole punched index dividers are made of 16mm plastic. Templates are available online. Each set includes blank inserts and five assorted colors: blue, green, pink, orange and yellow.
| Brand Name | Business Source |
|---|---|
| Country of Origin | Malaysia |
| Divider Length | 11" |
| Divider Material | Plastic |
| Divider Size | 11" x 8.5" |
| Divider Width | 8.5" |
| Features | Insertable |
| Manufacturer Part Number | 32372 |
| Manufacturer | Business Source |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 8 / Set |
| Product Name | Pocket Index Dividers |
| Product Type | Pocket Divider |
| Recycled | No |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Color | Multicolor |
| Tab Style | Print-on |
| Total Number of Tabs | 8 |
| UNSPSC | 44122010 |
| Weight (lbs) | 0.2900 |
|---|---|
| Brand | Business Source |
| UPC | 035255323727 |
| MPN | 32372 |




Log In