We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Poly Binder Pockets
SKU
BSN32375
$7.28 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Nonstick material prevents ink from sticking or lifting off
- Durable construction resists tearing at seams for lasting organization
- Slash pocket holds up to 20 sheets of letter-size paper
- Designed for use in standard 3-ring binders (sold separately)
Category: Sheet Protectors
Double binder pockets offer a slash pocket on both sides to maximum your storage options. Each pocket holds up to 20 sheets of letter-size, 20 lb. paper in each slash pocket. One edge is three-hole punched to fit easily in a standard three-ring binder. Pocket is made of polypropylene that won't stick to your documents or lift ink.
| Brand Name | Business Source |
|---|---|
| Country of Origin | Malaysia |
| Features | PVC-free |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 32375 |
| Manufacturer | Business Source |
| Media Capacity | 40 |
| Media Type | Sheet |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Packaged Quantity | 5 / Pack |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polypropylene |
| Product Name | Poly Binder Pockets |
| Product Type | Binder Pocket |
| Recycled | No |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size Horizontal | 8 1/2" Width |
| Sheet Size Vertical | 11" Length |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| UNSPSC | 44122025 |
| UPC | 035255323758 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3200 |
| MPN | 32375 |
| Brand | Business Source |


Log In